Üye olmak ve konular hakkında detaylı bilgi almak için İLETİŞİM bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Uhad Hakkında
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


İstanbul Hava Durumu
Anket
Yurdışında herhangi bir sosyal haktan yararlandınız mı ?
 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD  
EURO  
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
TÜRK İŞÇİLERİN PRİM SAVAŞINA DEVLET DESTEĞİ
 
 

Almanya’dan kesin dönüş yapan Türk işçilerin AİHM’e açtığı 100 milyar euroluk davada Çalışma Bakanlığı da devreye giriyor. Dernek Başkanı Hasan Fettah, “Berlin Büyükelçiliği, mektup yazarak davanın hassasiyetle takip edildiğini belirtti” dedi

Kesin dönüş yapan 4 milyon gurbetçinin 100 milyar euroluk primini almak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) Almanya'ya karşı açtığı davaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da destek verdi. Uluslararası Hak Arama Derneği, Almanya ile ilgili AİHM'e başvurmuştu. Almanya, Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk işçileri adına sosyal sigorta kurumuna yatan işveren prim payını ödemiyor.

TAM DESTEK VERİLECEK
Berlin Büyükelçiliği, konuyla ilgili olarak derneğe bir yazı gönderdi. Yazıda, "Almanya'nın prim iadesine ilişkin mevzuatı uygulaması ve vatandaşlarımızın bu konudaki sorunları bakanlığımız tarafından büyük bir hassasiyetle takip edilmektedir. Davanın takibi konusunda her türlü desteği vereceğiz" denildi. Dernek Başkanı Hasan Fettah, bugüne kadar Çalışma Bakanlığı'ndan böyle bir yazı almak bir yana muhatap bile bulamadıklarını belirterek, "Bu bizim için ve Türkiye için önemli bir gelişme. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık'ının destek vermesiyle elimiz güçlenecek" dedi. Fettah, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na da randevu için başvurduklarını belirtti.

İŞVEREN PAYI ÖDENMEDİ
Başta Almanya olmak üzere AB'de çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen 4 milyon Türk, sadece kendilerinden kesilen primi alabildi. Oysa, işverenin işçi adına prim yatırılıyor. Bu paranın da 100 milyar euroyu bulduğu belirtiliyor.

DANİMARKA İŞVEREN PRİMİNİ ÖDÜYOR
Türkiye ile AB arasında imzalanan 1963 Ankara Anlaşması'na göre Türk işçilerin primleri Türkiye ile birleştirililebiliyor. Örneğin Danimarka ve İsviçre işveren primlerini de Türkiye'ye aktarıyor.


Okunma Sayısı: 2524

 


Yazdır

 

 DİĞER HABERLER
Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler